Ukraine: 5 killed, 5 injured in explosion at gas station

Get RSS feed of these results

All components of this story

Article
22 April 2014

Death toll from gas station blast soars to five [Ukraine]

Author: Interfax-Ukraine

The death toll from an explosion at a gas station in Pereyaslav-Khmelnytsky (Kyiv region) has increased to five people, according the State Emergencies Service. A woman who was among those injured has died in hospital, the spokesperson said. Yet another five people are being treated for their injuries at the Central district hospital of the town of Pereyaslav-Khmelnytsky.

Read the full post here

Article
22 April 2014

До п'яти зросла кількість жертв вибуху на АЗС у Переяслав-Хмельницькому – ДСНС [Україна]

Author: Інтерфакс-Україна

Кількість загиблих унаслідок вибуху на заправному комплексі в Переяслав-Хмельницькому (Київська обл.) збільшилася до п’яти людей, повідомляє прес-служба Держслужби з надзвичайних ситуацій. За даними прес-служби, один із шести постраждалих помер у лікарні. "Отже, наразі п’ятеро людей загинули, п’ятеро з травмами перебувають у Центральній районній лікарні м. Переяслав-Хмельницького", - зазначають у ДСНС…Як повідомлялося, близько 8.40 вівторка на території автозаправної станції, на 49-му кілометрі траси Київ-Золотоноша в м. Переяслав-Хмельницькому стався вибух із подальшим горінням. Вибух стався в адміністративній будівлі АЗС.

Read the full post here

Article
+ Русский - Hide

Author: Интерфакс-Украина

Количество погибших в результате взрыва на заправочном комплексе в Переяслав-Хмельницком (Киевская обл.) увеличилось до 5 человек, сообщает пресс-служба Госслужбы по чрезвычайным ситуациям. По данным пресс-службы, одна из 6-ти пострадавших умерла в больнице. "Следовательно, по состоянию на настоящее время 5 человек погибли, 5 с травмами находятся в Центральной районной больнице г. Переяслав-Хмельницкий", - отмечают в ГСЧС.

Read the full post here